Fundusz Stypendialny

im. Alojzego Gamonia

Fundusz Stypendialny

Fundusz Stypendialny

im. Alojzego Gamonia

Fundusz Stypendialny

Alojzy Gamoń

Alojzy Gamoń – patron Funduszu Stypendialnego był człowiekiem niezwykłym: otwartym, życzliwym, szlachetnym, przepełnionym pozytywną energią i wzorem przyzwoitości. Jako gruntownie wykształcony ekonomista osiągał znaczące sukcesy zawodowe stale dbając o pogłębianie swej wiedzy. Do nauki i kształcenia zawsze przywiązywał najwyższą wagę. Przez całe życie wspierał tych, którzy mieli ambicje zdobywać i poszerzać swą wiedzę. Pomagał im w życiowych trudnościach i wskazywał, że taka droga do sukcesu i życiowej samorealizacji zasługuje na najwyższy szacunek. Powołanie Funduszu Stypendialnego było Jego marzeniem.


Jestem dumna, że przez wiele lat byłam żoną mojego kochanego Alka. Wiele razem przeżyliśmy i wiele się od Niego nauczyłam. Cieszę się, że marzenie mojego męża właśnie się spełniło. Dzięki Funduszowi czuję, że Alek, choć odszedł, to jest stale blisko nas. Dzięki Funduszowi – Alojzy Gamoń, znany i popularny żorzanin, polski patriota, a jednocześnie świadomy Ślązak, zasłużony dla regionu nie musi czekać na swój pomnik ze spiżu. Jego życiowe dokonania, a dziś także Fundusz, budują Jego pomnik, trwalszy, bo przechowywany w ludzkiej pamięci.

Ci, którzy Go znali, pamiętają pełnego dobrego humoru, empatii i serdeczności człowieka, który chętnie rozmawiał z ludźmi i rozumiał ich. Cenił sobie te emocjonalne rozmowy, jako źródła prawdziwej wiedzy o człowieku. W każdym rozmówcy potrafił odkryć i docenić  bogactwo. Głębokie wartości odkrywał w zwyczajnych, cichych ludziach. Pewnie dlatego pochylał się nad każdym będącym w potrzebie, bez względu na status społeczny – pamiętał o ludziach starych, wspierał artystów kupując ich dzieła, sponsorował instytucje i wydarzenia kulturalne, fundacje na rzecz zdrowia i wiele innych. 

Dziękuję Opatrzności, że mogłam przeżyć z Alkiem tak wiele lat, przejść razem tak wiele dróg. Wspólnie ceniliśmy te same wartości: uczciwość, rzetelność w pracy, prawdziwą wiedzę i myślenie o innych.

Na tych wartościach opiera się dziś działalność Funduszu Stypendialnego imieniem Alojzego Gamonia. Powołanie Funduszu było możliwe dzięki Jego pracy i sukcesom, a fundamentalne cele statutowe nakreślił mój ukochany Alek jeszcze za swojego życia, bezinteresownie wspierając innych swą wiedzą, doświadczeniem i zasobami materialnym, na które sam zapracował.

Wiem, że spoglądając z innego świata na działalność Funduszu, Alek odczuwa nie tylko satysfakcję, ale i radość jaką miał za życia dzieląc się z potrzebującymi tym, co posiadał.

Krystyna Gamoń


Przejdź do góry

Stosujemy pliki cookies.

Więcej szczegółów